Kombajn ogrodowy

Kombajn ogrodowy


Technologia

O projekcie

content-trigger

GENEZA POWSTANIA WYNALAZKU

             Wiosna to prawdziwe wyzwanie dla każdego działkowicza. Wtedy idą bowiem w ruch rozmaite narzędzia i urządzenia, od siewników poczynając, przez kosiarki, a na urządzeniach odchwaszczających kończąc. Wtedy też nietrudno zauważyć, ile urządzeń potrzebnych jest aby ułatwić sobie pracę.

 

O MNIE

             Ja, tj. Bartosz Walentyn twórczość wynalazczą uprawiam od 2006 r. Moją specjalnością są wynalazki mechaniczne, a zwłaszcza te "jeżdżące".

             Mam wiele osiągnięć w dziedzinie wynalazczości. Tytuł LIDERA INNOWACJI 2008 i 2013, Nagroda Główna na GIEŁDZIE INNOWACJI w Opolu w 2009 i 2012 r., czy wyróżnienie w Konkursie LAUR INNOWACYJNOŚCI 2016 (to ostatnie właśnie za KOMBAJN OGRODOWY) to tylko niektóre z nich.

             Z wykształcenia jestem historykiem (absolwentem toruńskiego UMK), a z zamiłowania oczywiście wynalazcą. Dlatego też w 2014 r. podjąłem drugi fakultet na Wydziale Inżynierii Mechanicznej bydgoskiego UTP, aby moja pasja wynalazcza stała się również moją profesją.

W życiu prywatnym interesuję się muzyką rozrywkową. W szczególności uwielbiam słuchać spokojnych ballad.

 

HISTORIA PROJEKTU

             Choć kombajn ogrodowy skonstruowałem w 2016 r., to jednak jego korzenie sięgają jedenaście lat wstecz. Wtedy to bowiem moja babcia poleciła mi wyplenić chwasty w ogrodzie przez posmarowanie ich herbicydem za pomocą pędzla. Bardzo bałem się wówczas, że kropla herbicydu pryśnie mi do oka i dołączę do grona osób niewidomych. Dlatego zrodził mi się wtedy pomysł na przyrząd do usuwania chwastów, który byłby całkowicie bezpieczny zarówno dla oczu, jak i dla skóry osoby odchwaszczającej. Tak powstał BUCIOR (nazwałem go tak ze względu na jego kształt przypominający buta).

             Początkowo BUCIOR miał służyć tylko do usuwania chwastów, jednak w tej funkcji wykorzystywany był sezonowo (przynajmniej w Polsce), dlatego postanowiłem dołożyć mu drugą funkcję, tj. mycia podłóg. Pierwsza wersja tego wynalazku była bardzo prostym, tzn. nieskomplikowanym technicznie przyrządem.

Bucior – prototyp z 2005 r.

 

             W miarę upływu czasu BUCIOR ewoluował, przy czym najważniejsza zmiana miała miejsce w 2013 r. Wtedy to do Urzędu Patentowego zgłosiłem gruntownie unowocześnioną wersję wynalazku. Zmiana ta miała na celu dostosowanie wynalazku do oczekiwań współczesnego użytkownika. Tak powstał BUCIOR PAROWY. Od swojego poprzednika różni się on przede wszystkim tym, że zamiast środkiem chemicznym, podłogi myje on za pomocą pary wodnej. Rok później skonstruowałem prototyp BUCIORA PAROWEGO, który po raz pierwszy zaprezentowałem na targach TECHNICON-INNOWACJE 2014 w Gdańsku, a potem dwa lata później na warszawskich targach IWIS.

Bucior parowy na X Międzynarodowych Targach Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji TECHNICON-INNOWACJE 2014 w Gdańsku

 

             W grudniu 2015 r. skontaktowałem się z jedną z warszawskich firm consultingowych, której wiceprezes po zapoznaniu się z BUCIOREM PAROWYM powiedział mi, że to świetny wynalazek o bardzo wysokim potencjale rynkowym. Zasugerował mi jednak, abym funkcję parowego mycia podłóg zastąpił kilkoma funkcjami przydatnymi w ogrodzie. W jego opinii, mój wynalazek powinien pozostać urządzeniem wielofunkcyjnym, jednak z przeznaczeniem do użytku typowo ogrodowego. Tak więc pod koniec grudnia 2015 r. zakupiłem kosiarkę akumulatorową, na bazie której w następnym roku skonstruowałem kombajn ogrodowy. Po raz pierwszy zaprezentowałem go na wyżej wspomnianych targach IWIS 2016, na których został on nagrodzony ZŁOTYM medalem.

Bucior parowy i kombajn ogrodowy na X Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2016

 

NAJWAŻNIEJSZE ZALETY

 Kombajn ogrodowy łączy w sobie funkcje takie jak:

 a)   koszenie trawy,

b)   odchwaszczanie mechaniczne,

c)   odchwaszczanie chemiczne (za pomocą herbicydu lub wody z octem),

d)  rozsiewanie materiału sypkiego (nasiona, nawozy, itd.)

 

Zatem dzięki zastosowaniu kombajnu ogrodowego, jego posiadacz odniesie szereg korzyści, takich jak:

 

a)   mniejsze koszty zakupu (zamiast kilku urządzeń, jedno),

b)   mniejsze koszty serwisowania,

c)   zysk czasu (niektóre zabiegi można wykonywać jednocześnie, na przykład koszenie trawy i nawożenie),

d)   jedno urządzenie zajmuje mniej miejsca niż kilka (dzięki czemu posiadacz zyska przestrzeń na przechowywanie innych rzeczy)

 

OSIĄGNIĘCIA

 1. Złoty medal na X Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2016

2. Wyróżnienie w Konkursie im. Stanisława Staszica na Najlepsze Produkty Innowacyjne

    LAUR INNOWACYJNOŚCI 2016, Warszawa

 

 PRZYSZŁOŚĆ

             Chcę nieustannie rozwijać swój wynalazek. Jego konstrukcja umożliwia rozszerzenie go o funkcję opryskiwania drzew i roślin środkami owado- i grzybobójczymi przy zastosowaniu obecnego zbiornika.

 

CEL KAMPANII

             Na chwilę obecną, prototyp wynalazku został zbudowany na bazie istniejącej kosiarki akumulatorowej. Jednak seryjne egzemplarze będą musiały być wykonywane od podstaw.

 Poszukuję producenta, który wytworzy mój produkt w małej serii celem zbadania popytu.

 Pomóż mi dać światu kombajn ogrodowy!

Najnowsze komentarze

content-trigger

Niestety jeszcze nikt nie dodał komentarza do tego projektu.
Może Ty się pokusisz?

Podobne pomysły: