JustPen - just more comfortable

JustPen - just more comfortable


Design

O projekcie

content-trigger

 

Uczymy się pisać już w najwcześniejszych latach naszego życia, staje się to nieodłącznym elementem naszej codzienności. Przedstawiamy narzędzie, które tę codzienność urozmaica i upraszcza - długopis, który obsługuje się tylko jednym palcem. Lekki, nowoczesny i ergonomiczny - JustPen to produkt dla ceniących wygodę, dobry design i naturalność.

 

Nasz zespół tworzą ludzie zawodowo, ale też pasją związani z tworzeniem.

Ja, czyli Piotr Górski współtworzę od 2009 roku razem z Agatą Zambrzycką studio projektowe AP DIZAJN. Specjalizujemy się we wzornictwie przemysłowym i projektowaniu wnętrz. Tworzymy projekty produktów m.in. dla branży oświetleniowej i meblowej. Jesteśmy Absolwentami Instytutu Wzornictwa na Politechnice Koszalińskiej oraz stypendystami fińskiej szkoły Seinäjoki SeAMK, School of Culture and Design. W projektowaniu posługujemy się wieloma technikami twórczymi, które pozwalają spojrzeć na problem projektowy nieschematycznie. Dzięki temu możliwe jest projektowanie niebanalnych, innowacyjnych, ale też odpowiadających realnym potrzebom produktów.

 

W naszym Dream Team jest też Bartek Bąk – motion designer i animator. Ukończył Wzornictwo spec. Komunikacja Wizualna (Koszalin) oraz kurs Digital Media & Multi - Broadcasting (Oulu). Zaprojektował między innymi ponad 300 kampanii banerowych. Pracował dla marek takich jak: Agora, Empik, Energizer, GlaxoSmithKline, Nivea, Samsung, Sanofi, SaxoBank, Wilkinson.


Sam pomysł na projekt zrodził się już na początku studiów. Jako młodzi projektanci stawialiśmy sobie wtedy różne pytania, np. po co siedzimy na krześle, a nie leżymy jak w Starożytnym Rzymie? Przecież tak jest wygodniej. Albo dlaczego od tysięcy lat żeby pisać, trzymamy coś w dłoni? Czy nie da się prościej? W jednej chwili przyszła boska myśl: przecież dzieci bawiące się na plaży nie szukają patyka, żeby rysować, zwyczajnie robią to palcem. Był to silny punkt wyjścia, lateralne myślenie dzieci - wolne od opinii, przekonań i nawyków - intuicyjne i warte uwagi. W tej samej chwili przyszła refleksja, że przecież każdy człowiek jest inny.

JustPen redefiniuje długopis i pisanie.

Dla większości, długopis, którym pisze się jednym palcem może być wygodnym gadżetem, uwalniającym swobodę tworzenia, a jednocześnie odciążającym ścięgna i nadgarstki. Być może są też jednak osoby, dla których to jedyna możliwość samodzielnego pisania? Przypuszczenia potwierdziły się. Okazało się, że są osoby z ograniczoną motoryką dłoni i różnymi dysfunkcjami jak reumatoidalne zapalenie stawów, brak kciuka lub kilku palców, porażenia mózgowe, stwardnienie rozsiane, tetraplegia, dystonie itd. Wtedy jednak wiedzieliśmy, że temat jest zbyt skomplikowany, żeby realizować go na początku studiów. Przeleżał w szafce 4 lata i wróciliśmy do niego na koniec studiów. Ostatecznie projekt tak się rozwinął, że stał się tematem dyplomowym.

Na początku zrobiliśmy małe poszukiwania, czy pomysł czasem nie jest już zrealizowany. Okazało się, że jest sporo patentów, które poruszają zagadnienie pisania palcem.

Testowaliśmy je, okazało się jednak, że wszystkie one są jedynie wizjami przelanymi na kartkę, i mało mają wspólnego z funkcjonalnością. Na rynku także istnieją rozwiązania ułatwiające pisanie osobom z ograniczoną motoryką, są to jednak często albo odstraszające protezy, albo rozwiązania mało uniwersalne, pomagające tylko w konkretnych problemach. Wyzwanie zatem było duże.

Proces projektowy trwał 2 lata i obejmował wiele analiz, testów, prób, niepowodzeń. Były momenty, że zadanie wydawało się nie do zrealizowania. Ostatecznie udało się stworzyć narzędzie, którego forma jest w ok. 90% wynikiem analiz ergonomicznych – niemal każda krzywizna i odległość są uzasadnione, wynikają z anatomii ludzkiej dłoni. Poniżej szkice z procesu projektowego:
 

 

Rozwiązanie funkcjonalne oparte jest na trzech punktach podparcia palca, co tworzy samowystarczalny uchwyt umożliwiający utrzymanie i operowanie narzędziem za pomocą tylko jednego palca. Dodatkowo, część długopisu jest elastycznym przegubem, dzięki czemu możliwe jest swobodne nim manewrowanie.

Dla jak największej adaptacji narzędzia do ludzkiej dłoni, JustPen posiada 4 wersje rozmiarowe.

JustPenem można zatem pisać posiadając jeden sprawny palec, jednak można również pisać wspierając się innymi palcami jak przy klasycznym długopisie, co okazuje się zmniejsza napięcia wewnątrz kanału nadgarstka. Każdy z nas na pewno nie raz doświadczył bólu w dłoni, czy nadgarstku podczas intensywnego pisania.

Może być to zatem idealne rozwiązanie dla amatorów bazgrolenia, notowania, szkicowania - koneserów sztuki użytkowej, publicystów, rysowników, grafików, studentów, czy dzieci, które w okresie szkolnym nieustannie używają narzędzi piśmienniczych.

Ponadto, jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problem z pisaniem z powodu amputowanego kciuka, czy palców. Takich osób wg statystyk PZH przybywa w samej tylko Polsce 4000 rocznie, nie jest to jak widać niewielki problem. Ponadto są osoby z innymi schorzeniami, czy chorobami jak reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, porażenie mózgowe, czy osoby z tetraplegią, które często także mają utrudnioną możliwość posługiwania się narzędziami piśmienniczymi.

Od momentu publikacji JustPena wiele osób zgłasza się do nas i opowiada o swoich sytuacjach, o tym, że taki długopis mógłby rozwiązać ich problem. To nas buduje, daje energię do działania, bo wiemy, że produkt może komuś służyć.

Grupa użytkowników jest zatem duża, daje to olbrzymie pole do komercjalizacji narzędzia, zwłaszcza, że produkt taki nie istnieje jeszcze na żadnym rynku.  

Wartością dodaną projektu jest jego „odpowiedzialność” idąca z duchem zrównoważonego rozwoju. Produkt niszczy niewidzialną barierę dzielącą ludzi na pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Produkt jest dla każdego, ułatwia życie, jest banalny w obsłudze, a dzięki klasycznym wkładom wymiennym tani w eksploatacji. Długopis ma ciekawą, intrygującą formę zatem łatwo zainteresuje także młodego odbiorcę oczekującego świeżości i zwiększonej funkcjonalności.

 

 

Nagroda główna w konkursie FUTURE GENERATION 2011 przy targach Arena Design.

 

Nagroda główna w Ogólnopolskim Konkursie “Student wynalazca”, w którym nagrodą był udział w jednej
z najważniejszych wystaw wynalazków na świecie - „39th International Exhibition of Inventions of Geneva”. Podczas targów nasze stoisko odwiedziło ponad 500 osób, zebraliśmy wiele pozytywnych opinii odwiedzających, producentów jak i samych wynalazców.
Zwieńczeniem wystawy była nagroda "Best Young Inventor" organizacji WIPO. Jest to olbrzymi zaszczyt i mobilizujące potwierdzenie właściwej drogi w projektowaniu.

 

 

Laureat w międzynarodowym konkursie 2+3D “Przegląd najlepszych pracdyplomowych 2009/2010”.

 

I miejsce w konkursie na najlepszą pracę dyplomową możliwą do komercjalizacji w realizowanym przez Politechnikę Koszalińską projekcie, w ramach programu Ministra Nauki
i Szkolnictwa Wyższego „Kreator innowacyjności – wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej”.
I wyróżnienie w III edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową, magisterską i doktorską organizowanym przez Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
w Szczecinie.

Projekt był pokazywany na Polskich i międzynarodowych wystawach. W czerwcu 2011 projektem zainteresowało się Ministerstwo Gospodarki, gdzie produkt był prezentowany i zyskał uznanie v-ce premiera („dyplom za stworzenie innowacyjnego produktu <Just pen>, przełomowego wynalazku w dziedzinie pomocy osobom niepełnosprawnym.”)

 

Produkt ze wsparciem Politechniki Koszalińskiej został zgłoszony do UP jako wynalazek, oraz w 2014 roku uzyskał patent.

Chcemy nieustannie rozwijać produkt. Konstrukcja narzędzia daje możliwość poszerzenia pola eksploatacji i może być łatwo zaadoptowana jako myszka komputerowa, szczoteczka do zębów, sztuce, inne narzędzia do pracy, czy jako rysik. JustPen umożliwia precyzyjne czynności na tabletach podobnie jak właśnie rysik. Posiada jednak wszystkie te zalety, o których wspomnieliśmy wcześniej, a ponadto nie musimy tak często go odkładać jak robimy to z rysikiem.

Na ten moment prototyp, który widzicie na zdjęciach jest wykonany w technologii SLS, dzięki ogromnemu wsparciu firmy Bibusmenos. Materiałem jest spiekany laserem poliamid. Produkcja małoseryjna może się odbywać w ten sposób. Jednak, chcemy aby produkt był ogólnodostępny, co wiąże się z bardziej wydajną produkcją. Poprzez formy do wtrysku polimerowego będziemy mogli obniżyć cenę długopisu, ale także możemy zastosować bardziej elastyczne materiały, co wpłynie dodatkowo na komfort.

W tej chwili poszukujemy technologii, dzięki której będziemy mogli wytworzyć serię próbną, przeznaczoną do testów, sprawdzić co może w produkcie być jeszcze zmienione, by był on lepszy.

Poszukujemy dostawcy, który wytworzy produkty w małej serii w zbliżonej jakości i materiale do produkcyjnej technologii wtrysku, oraz z zachowaniem niskiej ceny jednostkowej.

Produkt posiada wykonane modele funkcjonalne, które obecnie także są testowane przez potencjalnych użytkowników.

Pomóż nam wprowadzić JustPen na rynek!

Najnowsze komentarze (1)

content-trigger

Podobne pomysły:

 • JustPen - just more comfortable
  Design

  JustPen to projekt skutecznie redefiniujący pojęcie długopisu - opatentowany wynalazek, który obsługuje się tylko jednym palcem. Jego forma jest wynikiem analiz ergonometrii i ludzkiej anatomii. Lekki, nowoczesny i ergonomiczny - JustPen to produkt dla ceniących wygodę, dobry design i naturalność.

 • tylko - the furniture revolution is near
  Design

  We believe that one of a kind, perfectly fitted furniture should be within everyone's reach. And we have developed the tool that makes it easy and intuitive. Our app makes it possible to adapt pre-designed furniture to individual needs and have it made to order.

 • Funktional rekrutuje kreatywnych
  Design

  Kreatywna agencja reklamowa, której można zaufać i powierzyć każde zadanie: od stworzenia pierwszych szkiców po końcowy produkt. Funktional wierzy w ideę, że da się zmienić świat i wszystko jest w zasięgu naszych możliwości.